Konferencija: tarp likimo ir pasirinkimo

HEPI kartu su Vilniaus universiteto Azijos ir transkultūrinių studijų institutu rengia mokslinę konferenciją „Tarp likimo ir pasirinkimo: transkultūrinė perspektyva“.

Tai pirmoji tarpdisciplininė mokslinė konferencija Lietuvoje, kurioje siekiama įvairiais aspektais ir žvelgiant iš skirtingų mokslų perspektyvų aptarti likimo fenomeną. Konferencijoje bus svarstomi nuo seniausių laikų keliami klausimai: kaip likimas buvo suprantamas įvairiose pasaulio kultūrose? Juk visose tradicijose egzistavo tam tikra samprata, aiškinusi kas ir kaip veikia žmogų jo gyvenimo kelyje (fatum, karma, ming, al-qadar, khuvi zayaa). Tokia jėga neretai buvo net deifikuojama ir personifikuojama (Tychė, Moiros, Tianming, Fortuna, Lakšmė, Laima ir kt.). Vakarų filosofijoje ir teologijoje nuolat plėtojamos laisvos valios ir determinizmo sampratos. Bet ar šios sąvokos padeda suprasti kas yra “likimas”? Tai fatalistinė koncepcija ar vis dėlto ji palieka vietos atsitiktinumui, sėkmei? Ar visose gyvenimo aplinkybėse žmogus turi pasirinkimo galimybę? O jei taip, tai kiek ji yra plati ir apčiuopiama? Galiausiai, koks gi vaidmuo tenka žmogaus atsakomybei už savo egzistencinius sprendimus ir kaip jis gali būti tam deramai motyvuojamas?  Šiuos ir panašius klausimus diskutuos ir savo požiūrį ir tyrimus apie įvairius likimo ir pasirinkimo santykio aspektus pateiks praktikuojantys psichologai ir kultūrinių tradicijų tyrinėtojai orientalistai, filosofai, religijotyrininkai, etnologai.

Kada: 2020 m. sausio 18 d. 
 
Kur: VU Konfucijaus instituto Didžioji Konfucijaus auditorija,  M.K. Čiurlionio g. 21, II korpusas (vidiniame kieme, įėjimas per VU Geomokslų fakultetą). 
 
Dalyvavimas nemokamas.

Programa

  9.30-10.00  Dalyvių registracija. 
10.00-10.10  Konferencijos atidarymas.  
10.10-10.35   Doc. Naglis Kardelis (VU Filosofijos institutas). Likimas: tarp būtinybės ir atsitiktinumo antikinėje perspektyvoje. 
10.35-11.00   Vilius Dranseika (VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas). Likimo, determinizmo ir laisvos valios vingiai Vakarų filosofijoje. 
11.00-11.25    Dr. Radvilė Racėnaitė (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas). Likimo samprata lietuvių mitinėje pasaulėžiūroje. 
 
Kavos pertrauka
 
11.45-12.10    Prof. Audrius Beinorius (VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas). ‘Tokia jau mano karma‘: ar indiškoji karma palieka vietos pasirinkimui ir atsitiktinumui?
12.10-13.35   Doc. Loreta Poškaitė (VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas). Kinai – uolūs likimo strateguotojai. 
13.35-14.00  Dr. Ernestas Jančenkas (VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas). Determinizmas islamiškoje idėjų istorijoje ir musulmonų kasdienybėje. 
 
Pietų pertrauka
 
15.00-15.25   Doc. Renatas Berniūnas (VU Psichologijos institutas, Kognityvinių tyrimų centras). Empiriniai laisvos valios įsitikinimų tyrimai: kritinis žvilgsnis iš tarpkultūrinės perspektyvos. 
15.25-15.50    Rimvydas Budrys (psichologas, HEPI direktoriaus pavaduotojas). Kokybiniai likimo ir pasirinkimo laiko skirtumai.

15.50-16.15     Prof. Rimantas Kočiūnas (psichologas-psichoterapeutas, HEPI direktorius). Likimas ir psichoterapija: ar visada yra galimybė rinktis?
 
Kavos pertrauka
 
16.35-17.00    Dima Kuniskis (Vilnius, psichologas).  Likimas ir laisvoji valia: paradoksas ir psichologinis turinys. 
17.00-17.25     Markas Snežko (Vilnius, filosofas – psichoterapeutas). Traumos pa-likimas: įveikos galimybės. 
17.25-17.50     Remigijus Juškėnas (gydytojas-psichiatras, Vilniaus Šeimos Psichologijos Centras). Kai žmogaus vidinis Dievas serga – tai likimas ar pasirinkimas?   
17.50-18.30    Diskusija ir pabaigos žodis.